Algotech Pralnia

Dla Klienta

Każdy przedsiębiorca lub manager prowadzący działalność hotelarską, gastronomiczną czy z nimi powiązaną, staje przed problemem prania asortymentu, z którego korzysta. Niektórzy decydują się na zainstalowanie pralni dla własnych potrzeb, ale najczęściej ze względów ekonomicznych wybierają kogoś, kto świadczy takie usługi na rynku. Określenie "pralnia" jest jednak na tyle szerokie, że trafienie na taką, która będzie najlepiej dostosowana do potrzeb może okazać się niełatwe. Poniżej znajdziecie Państwo kilka wskazówek, które pozwolą wybrać tą właściwą.

Pralnie duże o przerobie powyżej 100 ton/mies.:

To pralnie tunelowe, dysponujące największymi dostępnymi urządzeniami, takimi jak: tunele pralnicze czy też linie pralnicze, linie maglownicze, składarki różnego typu oraz inne urządzenia wspomagające (jak komputerowe systemy znakowania) lub rozszerzające wachlarz usług (np. agregaty do prania chemicznego) itp. Dysponują własnym transportem i działają w zależności od uwarunkowań rynkowych w promieniu nawet do 150 km.

Tego typu pralnie są najbardziej odpowiednie dla podmiotów, które mają do wyprania więcej niż 10 ton asortymentu miesięcznie, tj. dużych obiektów hotelowych czy szpitali. Najlepiej, żeby asortyment był jak najbardziej jednorodny materiałowo (np. pościel, ręczniki), ponieważ w zautomatyzowanym procesie, jaki jest stosowany w tego typu pralniach, nie ma zbyt wiele miejsca na indywidualizm. Zaletą takich pralni jest najniższy koszt wykonania usługi, bo w związku z zastosowanymi rozwiązaniami zużycie wody może nie przekraczać 4,5l/kg prania, co jest bardzo trudne do osiągnięcia przy zastosowaniu innych urządzeń (tradycyjnych maszyn pralniczych). Jest to także najszybszy z procesów prania. Zapewnia wydajność w zależności od pranego asortymentu i użytej technologii nawet do 50kg/min z jednej linii pralniczej, a czasem jest ich wiele. Komputerowe systemy znakowania ułatwiają proces rozliczenia usługi. Wadami natomiast są brak możliwości zadbania o szczegóły w związku z automatyzacją czy intensywna mechanika prania, która ma wpływ na trwałość bielizny. Mniejsza jest również elastyczność proponowanych rozwiązań (np. transportu).


Pralnie średnie o przerobie 30 – 100 ton/mies.:

Dysponują wieloma tradycyjnymi pralnicami o różnym załadunku. Te większe mogą też być wyposażone w linie maglownicze (2-4 magle połączone ze sobą i z podawarką oraz składarką), a nie osobne magle oraz sprzęt pomocniczy jak agregat chemiczny czy inne mniejsze urządzenia. Dysponują szerokością maglowania powyżej 3 m. Posiadają własny transport i działają w zależności od uwarunkowań rynkowych w promieniu do 50 km.

Takie pralnie będą najbardziej odpowiednie dla podmiotów, które mają do wyprania miesięcznie między 0,5 a 10 ton asortymentu różnego rodzaju, czyli dla średnich i małych hoteli, hosteli, większych restauracji czy podmiotów, które zarządzają wieloma apartamentami. Zaletą takich pralni jest większa elastyczność, ponieważ można w nich wykonywać wiele różnych procesów pralniczych w tym samym czasie (np. białe i kolor). Jest też możliwa większa dbałość o szczegóły (plamy, uszkodzenia, jakość składania), ponieważ proces jest obsługiwany przez pracowników, którzy mogą dostrzec nieprawidłowości, a nie tak jak w dużych pralniach przez maszyny, które mogą nawet uniemożliwiać zwrócenie uwagi na takie rzeczy, ponieważ taśmy i przenośniki są zabudowane ze względów bezpieczeństwa, a czas kontaktu pracownika z asortymentem jest zbyt krótki lub wręcz nie występuje. Jeżeli taka pralnia jest wyposażona w tzw. barierę higieny oraz dysponuje dodatkowo agregatem do prania chemicznego i odpowiednim systemem dozowania (technologią), to teoretycznie można w niej wyprać wszystko, co tylko do prania się nadaje, łącznie z rzeczami należącymi do gościa hotelowego. Nieliczne, raczej piorące odzież roboczą, dysponują komputerowymi systemami znakowania, które ułatwiają rozliczenie. Jednak trzeba pamiętać, że podmioty tego rodzaju są bardziej wyspecjalizowane i ukierunkowane na klienta w zależności od uwarunkowań rynkowych. Np. pralnie, które piorą odzież roboczą i obsługują rzeźnie lub warsztaty samochodowe, zwykle nie świadczą usług dla hoteli i odwrotnie. Nie potrzebują też magli, które są z kolei niezbędne, jeżeli świadczy się usługi prania bielizny pościelowej. Czy też pralnie obsługujące oddziały zakaźne muszą spełniać inne wymogi techniczne, żeby mogły świadczyć usługi, niż te obsługujące restauracje. Średnie pralnie są też bardziej elastyczne niż duże i mogą świadczyć usługi ekspresowe z odbiorem i dostawą prania własnym transportem w tym samym dniu. Ich wadami są większa energochłonność i pracochłonność procesu, a zatem koszt usługi większy niż w dużych pralniach tunelowych, ale należy zaznaczyć, że zużycie wody, a co za tym idzie środków piorących i energii do podgrzewu przy zastosowaniu tradycyjnych pralnic jest przynajmniej 3 razy większe niż w tunelu pralniczym. Ilość personelu do obsługi zleceń też musi być większa ze względu na mniejszą automatyzację procesów.


Pralnie małe o przerobie do 30 ton/mies.:

Pralnie wodne, wyposażone zwykle w małe urządzenia o załadunku do 16 kg lub pralnie chemiczne (ekologiczne), wykonujące usługi prania wodnego jako dodatkowe, poszerzające ofertę. Dysponują też czasem małym maglem. Zwykle nie oferują transportu, ponieważ obsługują przede wszystkim klientów indywidualnych, choć są wyjątki.

Ten rodzaj pralni będzie najodpowiedniejszy dla najmniejszych podmiotów, zlecających do 500 kg prania miesięcznie. Jeżeli ktoś posiada mały punkt gastronomiczny, pojedynczy apartament czy zakład fryzjerski lub jest po prostu klientem indywidualnym może skorzystać z usług takiej pralni. Wśród ich zalet można wymienić indywidualne podejście niemal do każdej pranej rzeczy, bo ze względu na małą ilość można sobie na to pozwolić. Wśród wyjątków dysponujących własnym transportem można też indywidualnie dopasować termin odbioru i dostawy prania po wykonaniu usługi. Do wad należą: brak dostępu do bardziej złożonej nowoczesnej technologii (systemy dozowania, mechanika prania, możliwość swobodnego programowania maszyn) i w większości wypadków brak własnego transportu oraz ceny usług ze zrozumiałych względów mniej atrakcyjne niż dla większych klientów.


Pralnia Algotech należy do pralni średnich. W celu osiągnięcia najwyższej jakości, procesy segregacji, załadunku i rozładunku pralnic, suszenia, maglowania, składania i pakowania są obsługiwane ręcznie.

Mapa dojazdu